Luup peale | Atletico võiduretsept: selge siht, super-sub ja penalteid hülgav puurivaht (0)

Normaalaja viimasel veerandtunnil vahetusest sekkunud Memphis Depay lõi vähem kui kümme minutit hiljem värava, mis viis kohtumise lisaajale. Foto: Scanpix / Oscar J. Barroso / AFP7 via ZUMA Press Wire

Atletico Madrid tuli Meistrite liiga kaheksandikfinaali kordusmängus Milano Interi vastu 0:2 kaotusseisust välja, rebis end napilt enne normaalaja lõppu lisaajale ning saatis siis penaltiseerias Itaaliast külla sõitnud meeskonna noruspäi koju.

Esimene mäng Milanos möödus Itaalia kõrgliiga liidermeeskonna vaatest toredalt – kuigi sinimustad jätsid mitu võimalust kasutamata, võeti ikkagi Marko Arnautovici hilisest väravast 1:0 võit. Kordusmängu eel võis tekkida küsimus, kas sellest edust piisab. Etteruttavalt: ei piisanud. Aga kuidas nii läks? Vaatame.

Kohtumise esimene suur võimalus avanes juba viiendal minutil, mil kodumeeskonna ääremängija Samuel Lino tuiskas mööda vasakut tiiba värava poole, pääses kaitsjatest mööda ja lõi terava nurga alt tagumise posti poole, kuid Interi puurilukk Yann Sommer oli ülesannete kõrgusel.

Ehmatusega pääsenud külalised näitasid enda võimeid 13. minutil, kui äärekaitsja Denzel Dumfries pääses paremalt terava nurga alt löögile, ent sarnaselt kaheksa minutit varem teise värava all toimunule, oli nüüd üritusel ees Atletico kindamees Jan Oblak. Dumfries sai jätkuolukorras uuesti proovida, aga ka siis oli sloveenist väravavaht omal kohal.

Atletico oli taas ohtlik 28. minutil. Rodrigo de Paul riputas vasakult äärelt palli värava ette, kust kodumeeskonna ründaja Alvaro Morata suunas selle peaga värava poole, kuid hispaanlaste kahjuks hõljus mänguvahend täpselt sinna, kus oli Sommer.

Aga nagu ütleb jalgpalli vanasõna, siis kui ise ei löö, lüüakse sulle. Külalised sinimustas tõusid 33. minutil mööda vasakut äärt pärast tulemuslikku söödumängu rünnakule, palli asus vedama Nicolo Barella. Endine Cagliari poolkaitsja sutsas palli parema jala välisküljega värava ette, kus nautis vabadust Federico Dimarco. Itaallane võttis tema kaliibriga mängumehele kohaselt palli omaks ja paigutas selle rahumeeli võrku – 0:1!

Ei tea, kas Inter tundis avavärava järel liigset kergendust või olid Atletico mehed püha viha täis, ent kõigest kolm minutit hiljem lõid võõrustajad tagasi. Nahuel Molina tsenderdus paremalt äärelt jõudis küll karistusalasse, kuid Interi kaitsjad klaarisid selle. Siiski maandus mänguvahend Koke jalal, kes tõstis palli tagasi värava ette ning tänu kaitsja Benjamin Pavardi õnnetule puutele pääses Sommeriga silmitsi Antoine Griezmann, blondeeritud kiharatega prantslane oli kindel – 1:1!

Poolaja ülejäänud osa kuulus mänguliselt Atleticole. 43. minutil oli lähedal värav, mis oleks viigistanud koondskoori. Marcos Llorente sai trahvikasti otsas palli ning söötis tema vasakul käel olnud Griezmannile, kes puges meeste vahelt läbi ja lõi peale, aga Pavard sättis end viimasel hetkel ette.

Inter hoidis oma peanuppu vee peal ning sai piisavalt hapnikku, et kannatada vaheajani ära. Nad said sellega hakkama. Sestap jäi poolaeg 1:1, aga mõistagi sobis see rohkem Interile – kahe mängu kokkuvõttes juhtisid nad sel momendil 2:1.

Inter alustas teist poolaega teravamalt, kuid esimene suur võimalus avanes 52. minutil kodumeeskonnal. Rodrigo de Paul leidis paremalt äärelt Llorente, kes tõstis palli üle Dimarco ning söötis seejärel värava ette Griezmannile, kelle löögi Sommer tõrjus.

Kaheksa minutit hiljem oli Atletico taas ohtlik. Kodumeeskond võitis keskväljal palli, hetk hiljem andis madala söödu värava ette Llorente. Seal oli eespool Morata, tema taga Griezmann. Hispaanlasest ründaja oleks võinud lasta palli läbi, kuid otsustas ise lüüa, aga üritus lendas kõrge kaarega punavalgete fännide sekka.

Järgnes üle kümne minuti kestnud vaikne periood. Esimest korda üle pika aja kostus Wanda Metropolitanolt lärmi 75. minutil, mil kodumeeskonna Rodrigo Riquelme murdis vasemalt keskele ja lõi, aga kaitsjast rikošeti võtnud pall põrkas üpris vaikselt üle otsajoone.

Minut hiljem tuli aga Inter, kui kapten Lautaro Martinez toimetas mänguvahendi liini taha vuhisenud Marcus Thuramile, ent jõuline ja kiire prantslane põrutas palli üks-ühele olukorras üle.

Mida aeg edasi, seda valjemalt hakkas Atleticol kuklas tiksuma kell, mis viitas sellele, et kui nüüd ka ära ei löö, siis sel hooajal rohkem proovida ei saagi. 81. minutil võttis vahetusest sekkunud Angel Correa paremal äärel ette Dimarco, mängis temast mööda ning söötis viiekastis olnud Memphis Depayle, kes võttis palli esimese puutega ette ja proovis seejärel lüüa, kuid sel hetkel hüppas olukorda sisse Interi äärekaitsja Mateo Darmian, kelle jalg takistas palli teekonda.

Mõnikümmend sekundit pärast seda tõttasid külalised vasturünnakule. Barella pääses Atletico kindamehe Oblakiga silmitsi, aga itaallase üritus vuhises sloveenile sülle. See 81. minut oli hetk, mil vallandus torm ...

Atletico otsis väravat edasi, kuid esialgu näis neil see väljakukkuvat nii, nagu Christoph Kolumbuse omaaegne retk Indiasse – Depay 85. minutil väravat ei leidnud, kuid tabas posti, tänu millele leidsid võõrustajad ja hollandlane ise veel lisausku. Leitud usk konverteeriti väravaks 87. minutil.

Riquelme mängis vasakult äärelt keskele Mario Hermosole, kes jätkas Kokele. Atletico kapten leidis kaitseliini vahel seisnud Depay, kes võttis palli esimese puutega ette ning paigutas selle teisega vasakusse alanurka – 2:1, koondskoor 2:2!

Sellega polnud normaalaja sündmused veel lõppenud. Hermoso riputas 89. minutil palli trahvikasti, kus Sommer proovis seda kätega klaarida, ent suunas mänguvahendi hoopis ette Correale. Siiski suutis šveitslasest puurilukk end teha piisavalt suureks, et löök blokeerida.

Atleticol oli suurepärane võiduvõimalus ka 90+3. minutil. Griezmann söötis värava ette Riquelmele, kellel oli tarvis nahkkera lihtsalt raamide vahele vajutada, kuid 23-aastane hispaanlane virutas üle. See oli normaalaja viimane ärev moment – ees ootas lisaaeg.

Lisaaeg algas rahulikult, kuid nagu teisel poolajal, ähvardas esimesena Atletico. Riquelme söötis 96. minutil värava ette Depayle, kes lõi väga soodsast kohast peale, aga taas oli Sommer ees. Lisaaja teisel poolajal märkimisväärseid võimalusi ei tekkinud – penatliseeria oli tõsiasi ... Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Teist päeva järjest nägime penaltiseeriat

Kui teisipäeva õhtul otsustasid edasipääseja penaltiseerias Londoni Arsenal ja Porto – võitjana väljus sealt kodus mänginud Inglismaa meeskond –, siis päev hiljem avanes sama vaatepilt. Lihtsalt nüüd pakkusid vaatemängu Atletico ja Inter.

Seeriat alustas mullune Meistrite liiga finalist Inter, palli taha astus Hakan Calhanoglu. Sirge seljaga türklane sööstis otsustavalt palli peale ja virutas selle vasakusse ristnurka, Oblakil polnud võimalustki. Järgmisena asus lööma mängu lisaajale viinud Depay, kes imiteeris Interi meest – ka tema naelutas palli vasemasse ristnurka.

Interi teise lööjana astus püünele Alexis Sanchez. Varem Arsenalis tegusid teinud tšiillane oli kohtuniku vilet oodates ebalev, ebakindlus oli nähtav ka lüües – pall vuhises suhteliselt keskele, Oblaki jaoks oli see kerge saak. Kuidas Interi mees ees, nõnda võõrustaja järel – Saul Niguezi penalti oli sisuliselt sama kehv, Sommer tõrjus reiega.

Interi kolmanda lööja Davy Klaasseni pilk sarnanes Sanchezi omale. Ja tulemus samuti – löök läks küll vasaku posti kõrvale, aga Oblak tõrjus! Atletico kolmas lööja Riquelme oli see-eest kindel.

Neljandas voorus olid täpsed nii Interi Francesco Acerbi kui Atletico Correa, seega külalismeeskond pidi nüüd skoorima, et seeriat elus hoida.

Palli taha astus Interi kapten, 2022. aasta talvel Argentinaga maailmameistriks kroonitud Lautaro Martinez. Mehe silmist oli näha pinget, kuid kas see saab murda kaptenit – kas suure mängu pinge peaks murdma meeskonna liidrit? Olgu see vastus, mis tahes, Martinez virutas palli mitme meetri jagu üle värava ... Atletico Madridi mehed tulid rongi alt välja ning tõstsid kodupubliku ees käed taeva poole – nende Meistrite liiga teekond jätkub veerandfinaalis, Interi oma sai otsa.

Interi jaoks oli 2024. aasta esimene kaotus väga valus. Foto: Scanpix / Fabio Sasso / ZUMA Press Wire

2. Inter sai 2024. aasta esimese kaotuse

Samuti sai otsa Interi võimas seeria – enne matši oli neil sellest aastast kirjas 13 mängu ja 13 võitu. See-eest Atletico oli 2024. aasta 17 matšist saanud võidurõõmu tunda vaid kaheksas, kusjuures viimasest viiest eelnevast mängust oli kirjas vaid üks võit. Sestap oli korduskohtumise eel loogiline, et kuigi Atletico mängis kodus, oli favoriit siiski Inter.

Ja 33. minutil näis, et Interi selle aasta saldo muutub veel uhkemaks, Atletico oma omakorda nukramaks. Aga kaks minutit hiljem lõi Griezmann ühe tagasi – kaalukausid vajusid taas loodi. Lõpuks kustutas itaallaste seeria Depay, penaltiseerias raputati veel haavale soolagi.

3. Griezmann naasis väljakule, Atletico muutus kohe ohtlikuks

Punavalgete prantslasest talisman Griezmann läks esimeses omavahelises mängus katki ning oli kuni kordusmatšini väljas. Nagu ülal mainitud, oli Atletico vahepealne vorm kehv – Griezmannita võeti üks võit, mängiti korra viiki ning kaotati kaks korda, väravaid löödi vaid neli.

Aga nüüd, kui 32-aastane ründaja oli tagasi, toimis Atletico mäng kõvasti paremini – kuigi palli valdasid nad vastasest vähem (48:52), oli väravavõimalusi ning meeskond ründas tervikuna. Seda näitab ka pealelöökide statistika, sest Atletico sooritas 23 lööki, Inter vastas 14-ga. Lisaks tegi Atletico 81 rünnakut, Inter vastas 42-ga. Ühtlasi näitab statistika Atletico roppu tahet – maksku, mis maksab, võita on vaja. Ja kokkuvõttes võidetigi – see on vast kõige parem indikaator sellest, et Griezmanniga Atletico on hoopis teine tera.

Atletico väravavaht Jan Oblak tõrjus kaks penaltit ning aitas omad veerandfinaali. Foto: Scanpix / Thomas Coex / AFP

4. Mängu parim – Jan Oblak

Kuigi Griezmann oli väga hea ja lõi värava ning vahetusest sekkunud Depay viis kohtumise lisaajale, siis mängu parim oli ikkagi Atletico puurivaht Oblak. No midagi pole teha – kui väravavaht teeb penaltiseerias kaks tõrjet ning toob sellega omadele võidu, siis kedagi teist valida oleks lihtsalt totter.

Atletico Madrid - Milano Inter 2:1 (1:1; 2:1; 2:1)kahe mängu kokkuvõttes  2:2penaltitega võitis Atletico 3:2