Luup peale | Vihmastel kolmapäevadel Stoke'is karastunud Joselu lõi finaaliukse kohtunike peale vihastanud Bayerni ees pauguga kinni (0)

Ootamatuks kangelaseks kerkinud Joselu viis Real Madridi finaali. Foto: Scanpix / EPA / Juanjo Martin

Real Madridi kannab maha vaid rumal. Kas Thomas Tuchel oli Meistrite liiga poolfinaali kordusmängus seda või mitte, teab ta ise kõige paremini; Bayern tahaks selle tiitli omistada hoopis kohtunikele Szymon Marciniakile ja Tomasz Listkiewiczile. Aga Madrid pisaraid ei usu ning 1. juunil mängib Wembleyl Dortmundi Borussiaga finaali dramaatilise 2:1 võidu võtnud Real.

Et avamäng Münchenis oli lõppenud viigiga, alustati otsekui nullist. Esimene poolvõimalus avanes Bayernil, kui 5. minutil otsis Harry Kane ülimalt kavala läbisööduga Leroy Saned, kuid Toni Kroos nägi plaani läbi. Kohe saatis teises väljakuotsas terava palli värava ette Dani Carvajal, aga Rodrygol jäi selleni ulatumisest ülinapilt puudu. 7. minutil muukis Bayern juba päriselt Reali kaitseliini lahti, aga Serge Gnabry läks veel värava eest sööduga Kane’i otsima, ehkki võinuks ka ise peale lüüa. Pall lendas Kane’i eest läbi ja üle otsajoone.

Väga hea – ja etteruttavalt kogu avapoolaja parima – šansi skoori avamiseks sai kodumeeskond 13. minutil. Värava sünni korral oleks arutamist seejuures ilmselt olnud pikemalt, sest piki küljejoont lennanud pall käis vindiga audis ja Real pani selle külaliste värava lähistelt mängu. Mitu Bayerni mängijat eeldas aga ekslikult, et mäng jätkub mitukümmend meetrit kaugemal, ega olnud Reali audisisseviskeks korralikult valmis.

Selle kasutas ära Vinicius Junior, kes sai värava lähistel palli ja proovis kohe tagumist nurka leida. Manuel Neueri näppude kaudu lendas pall posti ja maandus Rodrygo jalal, kuid Reali ründaja ei suutnud kingitust ära kasutada ja suunas löögi Neuerile pihta.

27. minutil tabas Bayernit valus hoop, sest Gnabry vigastas jalga ega suutnud jätkata. Teda asendas Alphonso Davies. Kohe proovis Kane alumisse väravanurka sihitud terava ülepuusalöögiga Andrii Lunini valvsust, ukrainlane end üllatada ei lasknud. Üks võimalus jäi veel ka Realile, kui 40. minutil kruttis Vinicius madala tsenderduse väravaesisele. Pall keeras kedagi puutumata raamide vahele, aga valmisolekut tõestas tõrjega ka Neuer.

Teise poolaja alustuseks lendas Daviese löök rikošetist napilt üle. 54. minutil tahtnuks karistusalas kukkunud Kane penaltit, aga poolakast peakohtunik Szymon Marciniak käskis ründajal tõusta. Minut hiljem suunas Rodrygo postist ülinapilt mööda Viniciuse söödu.

Ohjad olid Reali käes, Bellingham teenis lubava karistuslöögi ning Rodrygo andis tuld, aga Neuer tõrjus. Kohe jõudis ilusa soolo järel karistusalasse Vinicius, kuid jälle oli Neuer kindel. 66. minutil pääses üle pika aja rünnakule ka Bayern ja Lunin pidi Jamal Musiala löögi üle põiklati lükkama.

Nagu kaks minutit hiljem selgus, oli see tormihoiatus. Real kaotas palli, Kane’i hea diagonaalsööt leidis Daviese ning Kanada koondislane mängis Antonio Rüdigeri puhtalt üle ja lajatas tagumise posti kõrvale – 0:1!

Carlo Ancelotti reageeris kohe vahetustega, tuues platsile Luka Modrici ja Eduardo Camavinga. 71. minutil sai Real palli lõpuks Neueri selja taha – Modric mängis nurgalöögi lahti ning Nacho suunas palli Bayerni meeste põrkest võrku. Karistusalasse jäi aga pikali Joshua Kimmich ning kordused kinnitasid, et Nacho oli hetk enne palli saamist teda kahe käega näkku lükanud. Selles veendus kiire VAR-kontrolli järel ka Marciniak ning tühistas värava.

75. minutil lõi Kane küljevõrku ja seejärel rebis Thomas Tuchel lehe Dortmundi Borussia peatreenerile Edin Terzicile eile edu toonud raamatust. Sane asemele toodi keskkaitset tugevdama avamängu patuoinas Min-jae Kim ehk mindi üle viiemehelisele kaitseliinile. Head võimalust jäi taas taga nutma üle löönud Vinicius, Bayern lasi samas raisku suurepärase vasturünnaku, mis võinuks mängu saatuse otsustada.

88. minutil sai Real aga viimaks oma tahtmise. Seni hiilgava mängu teinud Neuer pillas Viniciuse terava löögi enda ette ja välkkiirelt oli jaol vahetusmees Joselu – 1:1!

Edasine oli täielik jalgpallikaos – kellele ilus, kellele valus, aga ennekõike lihtsalt pöörane. Võimalust haistnud Real tormas võiduväravat meisterdama ja kui Brahim Diaze löögile suutis Eric Dier veel bloki ette sättida, siis jätkuolukord murdis Bayerni ikkagi. Nacho leidis äärelt Antonio Rüdigeri, kes jätkas värava ette Joselule ning Reali ootamatu kangelane lükkas palli uuesti võrku. Esmalt tõusis küll suluseisulipp, ent VAR aitas Marciniakil langetada õige otsuse – värav ja 2:1!

Lisaminutitel rohkem vaieldi kui mängiti. Esialgu anti neid üheksa, lõpuks tuli aega juurde koguni 14 ja poole minuti jagu, ent Bayernit ei päästnud enam seegi. Viimastesse hetkedesse mahtus veel üks väga küsitav suluseisuolukord, mis ajas Bayerni leeri marru ja millest pikemalt allpool, kuid Marciniaki lõpuvile kuulutas Reali võitu ja finaalipääsu. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kas siis oli suluseis või ei olnud?

Tiksus 13. lisaminut, kui Bayern läks viimasele meeleheitlikule rünnakule. Pika palliga otsiti karistusalast Noussair Mazraouid ja Matthijs de Ligti, kuid neist kõrgemale kerkis Ferland Mendy. Reali kaitsja puhtakslöömine polnud parim, pall kukkus Thomas Müllerile ja lõpuks saatis de Ligt selle võrku. Peakohtuniku Szymon Marciniaki vile oli aga juba kõlanud.

Esmapilgul näis, et fikseeriti õige suluseis, kuid kordused andsid aimu, et olukord oli keerulisem. De Ligt oli söödu hetkel tõepoolest suluseisupositsioonil, kuid Mendy tegutsemist mõjutas Mazraoui – ja tema startis de Ligtist veidi kaugemalt ehk võis küll olla suluseisus, aga seda äärmiselt napilt. VAR samas enam olukorda kontrollida ei saanud, sest Marciniak vilistas enne de Ligti lööki.

Bayerni leer oli mõistetavalt maruvihane – miks ei lasknud kohtunikud olukorda lõpuni mängida, et alles seejärel kõik VAR-i abiga üle kontrollida ja siis otsus vastu võtta? Täpselt nii läks Reali 2:1 värava puhul, kui äärekohtunik tõstis samuti suluseisu märgiks lipu, ent Marciniak ootas vilega, kuniks Joselu oli palli võrku saatnud ehk situatsioon lõppenud. Seetõttu sai VAR väravaolukorra üle vaadata ja otsustada, et tabamus loeb.

Teisalt oli ka selge, et Mülleri pallivõitmise ja de Ligti pealelöögi hetkeks olid Reali mängijad vilet kuulnuna mängimise juba lõpetanud ning jalad sirgu lasknud. Seega ei saa ka öelda, et Bayernilt oleks selge värav ära võetud, kuid sakslaste pahameel on arusaadav. On ju VAR-i kasutuselevõtust saadik räägitud, et piiripealsed olukorrad mängitakse lõpuni, seda isegi palju suuremate ja selgemate suluseisude puhul. Nüüd käitus üks Euroopa tippbrigaade aga risti vastupidiselt.

2. Real võitleb alati lõpuni

Kaks aastat tagasi oli Real kodus Manchester City vastu veel 90. minuti alguses taga ja finaalist kindlalt välja jäämas. Siis tuli eikuskilt Rodrygo, lõi kahe minutiga kaks väravat ja Real oli jälle päästetud. Nüüd kerkis päästjaks Joselu – kogenud ründaja, kes on karjääri haripunkti jõudnud väga küpses eas, pealt kolmekümnesena.

34-aastane mees, kes on mänginud küll tippliigades, aga Hoffenheimi, Hannoveri ja Stoke City sugustes mitte just kõige glamuursemates klubides, murdis alles mullu viimaks Hispaania koondisesse. Mullune elu parim hooaeg Espanyolis sillutas talle tee Reali – klubi langes esiliigasse, aga Joselu läheb nüüd Meistrite liiga finaali.

Ilmselgelt on tema roll Realis olla vahetusmees, kes annab lisakäiku, kui Vinicius Junior ja Rodrygo on kaitsjaid pikalt väsitanud. Aga sellest talle piisab – Joselu sekkus mängu 81. minutil, vajas esimese tabamuse jaoks seitset ja teise jaoks veel kolme minutit. Seekord osutus just tema Reali võitlusvaimu sümboliseerijaks, aga nagu Carlo Ancelotti lõpuvile järel märkis, toodab Reali kuulsusrikas ajalugu kõigis mängijates enesekindlust, mis võimaldab selliseid mängulõppe enda kasuks pöörata. Naljaga pooleks: kui sul on juba praegu sellised mehed, kuhu peaks Carlo Ancelotti veel selle pagana Kylian Mbappe paigutama?

3. Bayern peab pikalt peeglisse vaatama

Kui Harry Kane’ilt suurepärase söödu saanud Alphonso Davies 68. minutil perfektse vasturünnaku lõpetuseks Bayerni juhtima viis, tundus, et nende mänguplaan on täppi läinud. Kiireid vasturünnakuid, kust edu kasvatada, suudeti teha mängu lõpuni, aga viimane sööt või löök läks pahatihti untsu. Ja nagu selgus, ühes sellega kadus ka edasipääs, mille vormistamiseks oli võimalusi omajagu.

Peeglisse peab vaatama ka Thomas Tuchel. Avamängu patuoinas, Realile kaks väravat kinkinud Min-jae Kim toodi Leroy Sane asemel tagalat betoneerima juba 76. minutil. Jah, sama trikiga suutis Dortmundi Borussia oma värava 24 tundi varem puhtana hoida, aga nemad olid ka kogu senise mängu jooksul kaitses kindlamalt tegutsenud ehk veel ühe mehe lisamine ei löönud meeskonda sedavõrd tasakaalust välja.

Veel veidram oli Harry Kane’i pingile võtmine 84. minutil. Olgu, küllap soovis Tuchel platsile tuua värskemaid jalgu, aga võib vaid aimata, kui väga ta pikkadel üleminutitel Kane’i igatses. Bayerni esiründaja on ju karjääri jooksul korduvalt tõestanud, et talle piisab olulistel hetkedel ka ühest poolvõimalusest. Nüüd pidi Kane pingilt vaatama, kuidas tema karikavaba karjäär veel ühe hooaja võrra pikeneb.

Meistrite liigast väljalangemisega peaksid ühtlasi lõppema ka jutud sellest, et juba talvel lahkumisest teatanud Tuchel jätkab ikkagi uuel hooajal Bayernis. Kuigi Xabi Alonso ja Ralf Rangnick on neile ära öelnud, on Tuchel selleks põletanud liiga palju sildu ehk rikkunud suhted liialt paljude inimestega, et teda jätkama veenda.

Bayern seisab silmitsi valusa tõega – organisatsioon logiseb ühelt poolt piisavalt, et isegi Rangnick ei soovinud selle parandamise nimel Austria koondist jätta, ning teisalt on pinge seal alati nii suur, et paljud treenerid väldivad seda vabatahtlikult. Neljast viimasest juhendajast – Niko Kovac, Hansi Flick, Julian Nagelsmann ja Tuchel – pole keegi üle pooleteise aasta vastu pidanud ning ükski neist lahkuminekutest pole olnud ilus.

Isegi kui 11-aastaselt valitsemisjärjelt korraks allapoole astunud Bayern järgmisel aastal uuesti Saksamaa meistriks tuleks, nõutaks Tucheli asendajalt ikkagi edu ka Meistrite liigas. Milleks aga minna kohta, kus kõik peale maksimumi on automaatselt ebaõnnestumine?

4. Mängu parim – Vinicius Junior

Väravaid lõi seekord teine mees, aga Reali vedas oma lõppematuna näiva energiana eduni vaieldamatult Vinicius.

Real Madrid - Müncheni Bayern 2:1 (0:0), kahe mängu kokkuvõttes 4:3 edasi Real