Luup peale | Milleks hunnik raha, kui finaali aitavad parimad sõbrad latt ja post? (0)

Marco Reusi viimane tants Dortmundi Borussia särgis toimub 1. juunil Wembley staadionil. Foto: Scanpix / Robert Michael / dpa

Dortmundi Borussia lõpetas 11 aastat kestnud ootuse, kui UEFA Meistrite liigas edeneti PSG alistamise järel finaali.

Dortmundist 0:1 kaotusega koju saabunud PSG tegi algkoosseisus kaks vahetust, kui Lucas Hernandez ja Bradley Barcola tegid ruumi vastavalt Lucas Beraldole ning Goncalo Ramosele, kellest viimase lisandumine lubas Kylian Mbappel tipuründaja asemel tegutseda äärel. Borussia ei hakanud toimivat asja lõhkuma, sestap alustati Pariisis sama rivistusega, mis oli esimeses vastasseisus.

Esimesed kümme minutit kuulusid PSG-le, kes Parc des Princesile kogunenud publiku toetuse najal oli väga näljane. Võõrustajad ründasid parema tiiva kaudu, mis oli mehitatud kiirete Ousmane Dembele ja Achraf Hakimiga, ent Gregor Kobeli puurile suurt ohtu ei kujutatud, sest mainitud mehed ei suutnud kvaliteetset palli värava ette toimetada.

Esialgse ehmatuse üle elanud Edin Terzici mehed hakkasid mängu sisse elama - palliga jõuti tihtipeale vastase väljakupoolele ning kaitsefaasis suudeti sinisärkide tulekud hõlpsasti neutraliseerida.

Hea võimalus tekkis kodumeeskonnal 31. minutil, kui rünnaku käigus liikus pall Kylian Mbappelt läbi Warren Zaire-Emery Dembelele, kes pääses karistusalast löögile, ent too virutus lendas napilt üle sakslaste värava.

Neli minutit hiljem muutus PSG positsioonirünnak Borussia kaks-kahele vastutulekuks, kui keskjoonele söödu saanud Karim Adeyemi spurtis palliga vastase karistusalasse ja lõi raami suunas, ent Gianluigi Donnarumma säras tõrjega. Sellega piirdusid suuremad võimalused avapoolajal, riietusruumide poole sammuti viigiseisul, ent koondskoorina oli Borussial 1:0 edu.

Sarnaselt esimesele kolmveerandtunnile alustas Pariisi meeskond teist poolt aktiivselt. 47. minutil avanes Zaire-Emeryl eluvõimalus, kui Ramos sai Mbappe tsenderdusele jala vahele nii, et pall läks edasi 18-aastasele poolkaitsjale, kes virutas selle paarilt meetrilt posti.

Kuna loodus tühja kohta ei salli, asusid külalised 50. minutil kordusmadinat juhtima. Julian Brandt riputas nurgalöögist oivalise palli karistusalasse, kus Beraldo poolt vabaks jäänud Mats Hummels koksas selle vähese vaevaga võrku - 0:1! Pärast seda vajas PSG lisaaja tarbeks juba kahte väravat, võitmiseks kolme tabamust.

Sinisärgid panid peale meeletu surve, mille all pidid Borussia mängijad palli vahepeal silmad kinni kaugele ära lööma, et pääseda halvimast. Teist korda raksatas Kobeli puuri sammas 61. minutil, kui Nuno Mendes otsustas Hummelsi klaaritud kera karistusala tagant kauglöögiga posti virutada.

Lisaks kõrgele pressile proovisid PSG pallurid kasutada kavalust, kui ühes olukorras tegi külaliste karistusala suunas jooksnud Dembele nii osava suunamuutuse, et palli poole libistanud Hummels tabas hoopis prantslase tugijalga. Peakohtunik Daniele Orsato näitas esimese hooga penaltipunktile, ent mõni sekund hiljem muutis ta selle karistuslöögiks ning kordused näitasid, et arbiitril oli õigus, sest viga tehti karistusala joonel, mitte sees. Trahvilöögi virutas Marco Asensio vastu oma meest.

Kohtumise viimane veerandtund oli samuti PSG päralt. Luis Enrique hoolealused püüdsid lahendada neli poolaega kestnud ülesannet - murda Borussia tihe kaitseblokk. Kuigi erinevad mehed said sakslaste värava suunas peale virutada, ei õnnestunud prantslastel korraldusega toime tulla.

86. minutil tekkis Borussia karistusalas suur tohuvabohu, misjärel pääses Mbappe lööma, aga Kobeli näppudest põrkas pall latti. Kaks minutit hiljem kõmmutas Vitinha ligi 25 meetrilt samuti latti, kindamees saatis antud lööki vaid silmadega.

Orsato lõpuvile kõlamise järel jooksid kollastes särkides mängijad Borussia fännisektori suunas, kus neid tervitas õnnelik armaada, kelle liikmed saavad nüüd lennupiletid ja hotellid Londonisse ära broneerida. 1. juunil ootab Dortmundi meeskonda Wembley staadionil Meistrite liiga finaal, kus mängiti viimati 11 aastat tagasi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kas Mbappe käis üldse väljakul?

2018. aastal maailmameistriks kroonitud Mbappe on suvel PSG-st lahkumas, mistõttu oli tema jaoks antud Meistrite liiga teekond ülioluline, sest see oli viimane võimalus tuua ihaldatud tiitel megaprojektile, millesse on investeeritud üüratu summa krabisevat. Pariisi klubi jaoks läksid asjad nii nagu Meistrite liigas ikka - tühjade pihkudega.

Kui keegi hiljem küsib, kas Mbappe Borussia vastu mängis, siis ei saa pahaks panna, kui sellele küsimusele vastamine võtab oma aja. Prantsusmaa ründaja on aastate jooksul olnud see X-faktor, kes suudab ka rasketel hetkedel mängu oma võistkonna kasuks keerata, ent selles paaris oli ta iseenda hale vari.

Mbappe sooritas kahe mängu peale neli raamilööki, ühe korra tabas ta posti ning ühe korra latti. Saksamaal alustas prantslane tipuründaja ning mängu käigus nihutati ta vasakule äärele, Prantsusmaal oli ta algkoosseisus kesktormaja, ent lõpus sai temast ääreründaja. Solgutamiste tagajärjel oli ta mõju matšidele marginaalne. Kuidas üha nooremaks muutuv PSG uuel hooajal ilma Mbappeta hakkama saab, seda näitab aeg.

Teatavasti koosneb jalgpall oleksitest, mistõttu on tagantjärele huvitav mõelda, mis oleks saanud, kui Ramos oleks 63. minutil palli ligi kümnelt meetrilt väravasse virutanud, mitte taevastasse kõrgustesse. Samuti võib mõlgutada, mis oleks saanud siis, kui PSG oleks nelja posti ning kahe lati asemel ühe palli võrku saatnud. Seda kõike kaalub üle fakt, et Borussia on finaalis ja PSG mitte.

2. Kannatlikkuse meistriklass Borussialt

Ei räägita ilmaasjata, et Saksamaa jalgpallurid on vahepeal nagu robotid, kes töötavad sihtmärgi suunas. Ka nüüd oli robustne, aga selle arvelt efektiivne Borussia vastasest selgelt üle. Sarnaselt avalahingule tegutses Terzici meeskond rünnakul kannatlikult, oodates oma võimalusi, mida realiseerida. Lisaks olid kaitses asjad kontrolli all, keegi ei teinud üleliigseid liigutusi ning vastaste üritustele viskuti ennastsalgavalt ette.

67. minutil sekkus Jadon Sancho asemel Niklas Süle, misjärel muutus Borussia kaitseliin viiemeheliseks ning hakati 2:0 eduseisu betoneerima. Selle käigus läks kogu rõhk kaitsetegevusele ja ligikaudu pool tundi suudeti seda keskendumist kõrgena hoida. Märkimist väärib tõsiasi, et PSG xG oli kohtumise järel üüratu 3,22. Au ja kiitus kaitsjatele, kelle abil värviti Pariis kollaseks.

3. Marco Reusi unistuste lõpp

Eelmise nädala reedel teatas 12 aastat Borussias leiba teeninud Reus, et ta ei pikenda klubiga lepingut ning lahkub suvel vabaagendina. Üle 400 mängu kollases särgis pidanud poolkaitsja on Borussia vaieldamatu legend, kelle auhinnakapist on puudu lisaks Bundesliga trofeele ka Meistrite liiga karikas. Kuna Saksamaa meistritiitlit ei õnnestu tal oma praeguse koduklubiga enam püüda, tuleb kõik pingutused suunata eurosarja.

Mäletatavasti oli Reus Meistrite liiga võitmisele lähedal 2013. aastal, kui lõppmängus alistuti 1:2 Bayernile. Too finaal toimus Wembley staadionil, kuhu suundub Borussia ka tänavu. Kas Bayern liitub nendega kordusetenduseks, selgub kolmapäeva õhtul, kui Müncheni klubi madistab Real Madridiga.

Kui finaal peaks aset leidma Borussia ja Bayerni vahel, oleks see parim võimalik reklaam Bundesligale, sest kumbki neist tiimidest pole sel aastal liigatšempion, vaid selleks on Leverkuseni Bayer, kes võib veel kuldmedalid kaela saada ka Euroopa liigas. Siiski võib tõdeda, et väga suurt vahet pole, kas Bayern jõuab finaali või mitte, sest Reusi unistuste lõpp sõltub rohkem temast endast ja võistkonnast, kus ta palli taga ajab.

4. Mängu parim - Mats Hummels

35-aastane Hummels läheneb tasa ja targu vanameistri nimetusele, ent ikka ja jälle saab tema puhul tõdeda, et vorm on ajutine, aga klass igavene. Saksamaa kaitsja tegi PSG vastu kaks suurepärast partiid, hoides suured nimed nullil ning lüües teises madinas üliolulise värava. Nüüd ootab teda finaali näol teenitud tasu.

PSG - Dortmundi Borussia  0:1 (0:0), kahe mängu kokkuvõttes 0:2 edasi Borussia