Videokohtunik | Transile tehti penaltiga selgelt liiga, ühele peatreenerile punasega samuti (5)

"Videokohtunik" on tagasi! Premium liigas aset leidnud olukordi lahkav videosaade alustab uut hooaega pauguga, sest selgitamist vajavaid olukordi tuli kohe avavoorus ette õige mitu. Paraku selgub ka, et alati ei langetatud kõige õigemat otsust.

Avavooru viie mängu peale kontrolliti VAR-i abiga 19 suuremat olukorda, toimus kolm korrektset sekkumist ning teostamata jäeti üks nõutud sekkumine. Lisaks jagus seekord tavapärasest rohkem sündmusi tehnilisse alasse.

Olukordade kontrollid koos sekkumiste ja ülevaatustega lisasid mängule keskmiselt 1,5 minutit. Enim võtsid aega kaks allpool välja toodud mänguepisoodi - Tallinna Kalevi tühistatud värav veidi enam kui kahe minuti ja Pärnu Vapruse kahjuks määratud penalti pea 3,5 minuti pikkuse lisatud ajaga.

Väljavalitud olukorrad:

1. Karistusalas või mitte? Penalti või mitte?

Mis mäng? Premium liiga 1. vooru kohtumine FCI Levadia - Narva Trans (6:0) 2. märtsil.
Mis juhtus?
 58. minutil murdis vasakult äärelt karistusala suunas Levadia poolkaitsja Richie Musaba ja kukkus võitluses Transi kaitsja Šalva Burjanadzega.
Milline oli otsus? Peakohtunik Martti Pukk määras penalti Levadia kasuks. Videoruumis kinnitasid selle ülevaatuse järel videokohtunikud Kristjan-Eric Lääne ja Tauno Rämson.
Miks intsident tähtis oli? Levadia juhtis küll avapoolaja väravatest juba 3:0, ent penaltist pääsemine jätnuks Transile veel märksa parema võimaluse tagasituleku nimel võidelda. Transi leer eesotsas peatreener Aleksei Eremenkoga väljendas mängu järel otsuse üle märkimisväärset pahameelt.

2. Miks värav ei lugenud?

Mis mäng? Premium liiga 1. vooru kohtumine Tallinna Kalev - Tartu Tammeka (1:1) 3. märtsil.
Mis juhtus?
 Mängu 54. minutil sai Kalevi ründaja Ats Purje karistusalas palli ja saatis selle täpse löögiga väravasse.
Milline oli otsus? Kalev asus tähistama, sest peakohtunik Kevin Kaivoja ning abikohtunik Sander Jürjens lugesid värava määrustepäraseks. Kuid videkohtunikud Jagnar Jakobson ja Aron Härsing tuvastasid värava puhul tavapärase kontrolli käigus, et rünnaku ülesehitusfaasis oli Purje olnud suluseisupositsioonil. Seetõttu värav tühistati.
Miks intsident tähtis oli? Selleks hetkeks arvulist ülekaalu omanud Kalev ei saanud eduseisu kätte, vaid pidi jätkama esimese värava otsimist.

3. Kas oli ikka penaltivääriline käsi?

Mis mäng? Premium liiga 1. vooru kohtumine Pärnu Vaprus - Paide Linnameeskond (0:3) 2. märtsil.
Mis juhtus?
 Kohtumise 50. minutil sooritas Paide poolkaitsja Predrag Medic pealöögi, mis näis karistusalas tabavat Vapruse mängija Sander Kapperi kätt.
Milline oli otsus? Peakohtunik Juri Frischer lasi esialgu mängul jätkuda. Videokohtunikud Kristo Tohver ja Risto Eelmaa asusid aga kontrollima, kas tegu võis siiski olla penaltiväärilise rikkumisega. Kontrolli tulemusel kutsuti Frischer ekraani juurde, fikseeriti käega mäng ja määrati Paide kasuks penalti.
Miks intsident tähtis oli? Paide asus kohtumist realiseeritud penaltist 1:0 juhtima ja võitis lõpuks 3:0.

Lõpetuseks selgitab "Videokohtunik", miks näitas Karl Koppel avavooru kohtumises Kuressaare ja Nõmme Kalju vahel punast kaarti Kuressaare peatreenerile Roman Kožuhhovskile ning miks eemaldas Martti Pukk Levadia ja Transi kohtumises 1. punktis kirjeldatud episoodi järel Transi juhendaja Aleksei Eremenko. Selgub, et üks kahest punasest kaardist oli analüüsi tulemusel igati põhjendatud, teine tulnuks aga asjaolusid arvesse võttes näitamata jätta.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.